Flexiko

22.4.2024

 Tohle není placená reklama (kéž by byla). Hodlám napsat pár řádek o botách dobré kvality - tento výrobce si kladnou recenzi zaslouží. Jaké tedy boty jsou?
V první řadě je na místě připomenout, že výrobců celokožených bot je jako šafránu. A když už se najdou, jedná se o super hi-tech výrobky s membránami pro pochod po Měsíci za super hi-tech cenu, anebo o pracovní obuv odněkud z Asie určenou k postávání v dílně u mašiny v klimatizové fabrice. Zvláštní kapitolou jsou pak boty vojenské, jež jsem nosil polovinu života a k nimž bych našel nemálo výhrad. O tom však zase někdy jindy. Co je tedy zajímavého na farmářských botách Flexiko?
  V první řadě asi ono iks v názvu, což spolehlivě ukazuje na tuzemského výrobce z ČR. Hledat u nás doma není jen nějakým naivním vlastenčením. Je to životní nutností, jinak prostě nepřežijeme.
  Hned druhým důvodem, proč Flexiko, je tradiční šití postaru. Boty prostě nedrží na čestné slovo nějakého lepidla anebo vstřikovací technologie. Ani u toho nejstaršího páru se mi nestalo, že by podrážka upadla, že by se švy "rozložily", či že by se něco utrhlo. A tuto vlastnost ocení všichni ti, kteří ujdou denně mnoho kilometrů, boty si dobře prošlápnou a pak se jich nechtějí vzdát. Přesně tak jsem nosil nejstarší pár i s dírami v kůži a prošlapanou podrážkou.
  Třetím důvodem je tvar kopyta užitého k šití bot, jinak také řečeno konstrukce. Celokožené farmářky Flexiko jsou spíše středně tvrdé až měkké, tvarem vyhovují nejlépe lidem s takzvanou keltskou nohou, což je opak konstrukce bot špičatých, jako jsou například kanady vz. 60. No, a takové keltské tlapy mám zrovna já.
  Za další výhodu považuji relativně tenkou podrážku, přes kterou člověk cítí, po čem šlape. Osobně takovému chození dávám přednost, i když chápu, že pro náročnou turistiku s těžkým báglem je výhodné mít pohory s podešví ergonomickou a řádně vypolštářkovanou. A tím se dostávám k použitým materiálům firmy Flexiko.
  Flexiko nabízí farmářské boty v několika variantách podle ceny. Nejlevnější má textilní podšívku a některé dílky v konstrukci jsou z pouhé koženky. Prostě úsporná možnost. Následně platí, že cena vzrůstá úměrně kvalitě. Několik párů bot Flexiko jsem již obnosil a můžu s klidným srdcem napsat, že i nejlevnější model stál za to a že na celodenních pochodech i při práci dřevorubce se osvědčil. Koženka sice časem rozpraská, textilní futro vypelichá, avšak šití, kůže i podrážka vydrží roky. A takovou službu mi žádný jiný obuvnický výrobek neposkytl. Kanady vz.60 vydrží snad ještě víc, avšak jsou to nepohodlné dřeváky, ze kterých bolí nejenom nohy, ale i záda a dlouhodobé nošení této drsňácké legendy doporučují pouze diagnostikovaní masochisté.
  Samozřejmě, že farmářky Flexiko mají i své nedostatky. Přinejmenším platí a vždycky platit bude, že žádný výrobek se nezavděčí všem. Největší slabinou celokožených farmářek Flexiko je podle mojí zkušenosti malá odolnost proti vodě. Ať impregnuji jak chci, boty jsou ve vlhku rychle promočené. Je to zcela jistě dáno hlavně přišitím podrážky ke svršku zvenčí, čímž není šev ani kůže na řezu mechanicky nijak chráněna. Na druhou stranu je toto řešení podstatně příjemnější při chůzi, než-li u pevných bot, takže člověk si musí vybrat, čemu dá přednost. Já nosím kanady už jen při betonování a podobných pracích. Provlhlé farmářky řeším postaru, jak to dělávali trampové a horolezci: Přes noc vycpávám novinami (pokud je možnost i nahřátými kameny), za pochodu pak střídám dva páry vlněných ponožek.
  Druhou vlastností bot Flexiko, kterou někteří lidé považují za nedostatek, je poměrně tenká podrážka. Je pravda, že k přenášení těžších břemen je vhodnější obuv, která nohu zpevňuje. Předejde se tím zranění a zlepší se celkový výkon chodce. Na druhou stranu při dlouhodobém nošení pevné vysoké obuvi noha velmi rychle slábne, což postupně způsobuje mnohé chronické zdravotní obtíže až onemocnění. Protože píši z vlastní neblahé zkušenosti, troufám si každému doporučit na nejčastější kilometry polobotky - cokoliv vyššího jen do zimy a na opravdu nutné situace. Zdravotní důvody jsou vlastně tím hlavním, proč už mnoho let setrvávám u Flexiko. I vysoké boty totiž mají velmi pružné a pohodlné. Zpočátku, když jsem přesedlal z vojenských kanad, trpěl jsem, neboť nohy už odvykly používat svaly, šlachy a klouby přirozeným způsobem. Současně jsem touto změnou rozdráždil i letitou bolest zad, neboť jsem zákonitě musel změnit držení celého těla. A trvá opět velmi dlouho, než-li se pohybový aparát člověka napraví. Proto ti, příteli, doporučuji naučit se nosit jenom malý batoh a dobré nízké botky, byť to nevypadá drsňácky ani světácky.
  Jak to tedy všechno shrnout? Farmářské boty Flexiko nejsou vhodné pro vysokohorské tůry s těžkou bagáží. Taktéž je nedoporučuji lidem s nadváhou a těm, kteří potřebují ze zdravotních důvodů obuv speciální. A nikdy nebudou nepromokavé. Všem ostatním doporučuji tyto botky vyzkoušet. Možná zjistíš, že je to právě ono vybavení do práce i přírody, které ti doposud chybělo a časem si obuv Flexiko oblíbíš jako já. Nebudeš bez ní chtít být.

Úvod

© 2016 Jaroslav Kőhler | Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!